14.05.2024
Вівторок,01:33
Вітаю Вас Гість

Пітниця у новонароджених: причини, профілактика і лікування

Пітниця у новонародженихПітниця часто з'являється саме у новонароджених. Це обумовлено особливостями їх шкірного покриву, а саме: недостатнім розвитком рогового шару шкіри і, як наслідок, ослабленими захисними функціями; утрудненим потовиділенням з-за недорозвинених потових залоз; слабкими судинними реакціями. У більшості мам, особливо якщо дитина перша, виникає паніка при появі висипань на шкірі малюка. Однак переживати немає особливих причин: пітниця у новонароджених не заразна і найчастіше не доставляє неприємних відчуттів немовляті. Проте лікувати її все ж необхідно для запобігання розвитку запалення.

Як виглядає пітниця у новонароджених

Пітниця являє собою висип з безлічі маленьких цяток рожевого або червоного кольору. Надалі до них приєднуються бульбашки зі світлою чи мутною рідиною. При витіканні і засиханні вміст пухирця утвориться скоринка на тілі малюка. Іноді це викликає свербіж, але найчастіше дитина не відчуває занепокоєння. Мокнуча висип у новонароджених може вразити будь-які шкірні ділянки:

  • шкірні складки;
  • внутрішні поверхні рук і ніг;
  • пахову область;
  • сідниці;
  • шию;
  • особа;
  • голову;
  • спинку.

На обличчі пітниця буває рідко. Не сплутати її з алергією допоможе наступний тест. Якщо при легкому розтягуванні прищика в сторони, він зникне, ви маєте справу з пітницею.

Причини пітниці у новонароджених

найпоширенішою причиною виникнення висипу на шиї, спині немовляти, в місці згинів рук та ніг, у пахвах є перегрівання дитини. Прагнучи захистити дитя від найменшого вітерця, мами дуже часто в цьому перестараються. Від зайвого тепла організм рятується потовиділенням. Враховуючи недосконалість терморегуляції немовляти, піт може затримуватися в протоках, що викликає роздратування шкіри, і запальний процес не змушує себе чекати.

Пітниця на обличчі у новонароджених може бути результатом недосконалого гормонально фону, коли на шкірі міститься багато дріжджових грибків. Батьків хвилює також поява пітниці і на голові новонародженого. Тут часто причина криється в зайвому рівні вологи, в одязі з матеріалу, який не дає шкірі дихати.

Неякісний або не вчасно поменянный підгузник може стати причиною висипань пітниці на попі.

Лікування пітниці у новонароджених

Наскільки небезпечна пітниця у новонароджених

Ця неприємність швидко проходить і не представляє небезпеки за умови своєчасного лікування. У разі відсутності такого можливо дія шкідливих мікробів на погано захищений організмом уражену ділянку шкіри. Це веде до утворення гнійників. А це вже привід відвідування лікаря.

Тому важливо приймати потрібні заходи при виявленні перших симптомів пітниці, займатися профілактикою висипань.

Профілактика пітниці

Пітниця не відноситься до ряду небезпечних захворювань, але її наявність на шкірі малюка небажано. Тому постарайтеся захистити шкіру дитини від висипань, а надходити необхідно наступним чином:

  • 1. Мама повинна бути уважним до того, як дитина одягнений. Щоб максимально знизити ризик виникнення пітниці у новонародженого, слід одягати його по погоді, не перекутывая.
  • 2. Необхідно, щоб одяг і постільну білизну дитини були з натуральної приємної на дотик тканини, яка дозволить шкірі малюка дихати. В якості одягу підійдуть сорочечки та повзунки, не потрібно туго сповивати дитини.
  • 3. Новонародженого рекомендується купати щодня, а влітку, коли жарко, частіше. Після процедури купання дитини слід витирати насухо.
  • 4. Допоможуть запобігти пітниці повітряні ванни. Оптимальною температурою повітря для таких процедур є 18°С і вище. Допустимий час перебування новонародженого голяка не перевищує 10 хвилин. До однорічному віком час повітряних ванн збільшують до 40 хвилин.
  • 5. Краще, якщо температура повітря в кімнаті дитини не вище 25°С. Приміщення необхідно провітрювати. Робити це слід у відсутність дитини в кімнаті.
  • 6. Періодичні оглядання шкіри малюка, особливо пахвових западин, складок допоможуть вчасно помітити початок висипань.
  • 7. Важливу роль відіграє правильно вибраний підгузник. Розмір його повинен відповідати вазі дитини, краще, якщо внутрішня сторона буде виконана з натурального матеріалу. Міняти підгузник слід часто, щоразу очищаючи шкіру дитини і витираючи насухо.

Як впоратися з пітницею у новонароджених на різних ділянках тіла

Як лікувати пітниці у новонароджених дітей

При появі перших симптомів висипу, досить влаштовувати немовляті ванни із слабким розчином марганцівки (досить 2-3 кристалів) або додавати у ванну відвар трав. Можна знищити пітницю на початковій стадії, протираючи уражені місця розчином соди. Обробляти складки, міняти підгузник слід частіше. Не забувайте про повітряні ванни. Приділіть увагу зволоженню повітря.

З ліків всередину вживають, наприклад, фітин та антигістамінні препарати.

Добре давати дитині вітаміни. Шкірні складки можна обробляти спеціальними присипками або використовувати призначені для цього дитячі косметичні засоби. Іноді користуються гормональними мазями. Звичайно, перед застосуванням ліків необхідно звернутися за порадою до педіатра (дитячого лікаря).

Народні засоби для лікування пітниці у малюків

У малюків пітниця виникає набагато частіше, ніж у дорослих, тому її лікування приділяє так багато уваги народна медицина. Ось кілька найпоширеніших способів лікування пітниці у новонароджених за допомогою народних рецептів:

  • 1. Проціджений відвар волоського горіха додають у воду при купанні малюка. Його готують наступним чином: в склянку з водою покласти трохи листя дерева волоського горіха, 10 хв. піддати кип'ятіння.
  • 2. Допоможе вилікувати пітниці у новонароджених настій квіток ромашки, доданого у воду для купання. У склянку окропу покласти 1ст.л. подрібнених квіток ромашки. Залишити на 10 хвилин. Аналогічно можна приготувати відвар череди.
  • 3. Дубовий відвар. Налити в каструльку 200г води, додати 10 г зеленої кори дуба і поставити на вогонь. Зняти з плити протягом 10 хвилин з моменту кипіння.
  • 4. Для обмивань новонародженого використовують таку суміш. Взяти по половині чайної ложки глоду, польового хвоща, по чверті ложки копитних і м'яти і 1 ложку чистотілу. Залити однією склянкою киплячої води. Використовувати через кілька годин.
  • 5. У боротьбі з пітницею допоможе і морська сіль, додана в ванну в невеликій кількості.
  • 6. У лікуванні червоної пітниці у новонароджених застосовують пилок лікоподій, посипаючи їй уражені місця.
  • 7. Як присипки часто і ефективно використовують картопляний крохмаль.
  • 8. Морквяний сік допоможе при вживанні його всередину. Важливо враховувати вік дитини для визначення кількості випитого соку.
  • 9. При пітнику новонародженому можна давати відвар братків. Для приготування цього ліки 1ч.л. трави поміщають у склянку з водою і 15 хвилин виробляють кип'ятіння. Дають до трьох разів на день у кількості 1ч.л..

щоб уникнути алергічних реакцій на будь-якої з вищеописаних засобів, його перед використанням потрібно перевірити. Для цього відвар трави наносять на шкіру ліктьового згину і спостерігають за реакцією шкірного покриву. З цією ж метою перші процедури лікування потрібно проводити, використовуючи маленькі дози речовини, поступово доводячи до потрібної кількості.

Вилікувати пітниці у новонародженого не представляє особливої складності. Але профілактичні заходи допоможуть її зовсім уникнути. Важливо довіряти своєму малюкові, уважно ставитися до потреб і відчуттів.

Всього коментарів: 0
avatar