15.05.2024
Середа,19:44
Вітаю Вас Гість

Негативний резус фактор при вагітності: що потрібно знати

Негативний резус фактор при вагітностіПевне занепокоєння у жінок, яке викликає негативний резус фактор при вагітності, цілком зрозуміло. У пам'яті ще ті часи, коли жінкам з негативним резусом не рекомендували другу і тим більше наступні вагітності, а зроблений такою жінкою аборт був вироком на подальшу бездітність. Існує безліч «страшилок» на цю тему, аж до того, що радять навіть не виходити заміж за резусположительного чоловіка.

На щастя, сучасна наука та медицина знає, як з цим впоратися, і наслідки наявності негативного резус фактора при вагітності вже далеко не так страшні. А своєчасно вжиті заходи обережності зводять можливість появи таких наслідків до мінімуму.

Що означає резус фактор

Вченими виявлено, що приблизно у 85 % людей еритроцити крові містять особливу речовину (антитіла), яке вперше було виявлено у макак, Резус честь і отримав свою назву, в той час, як у 15 % людей антитіл немає. Саме за цією ознакою (відсутності антитіл) людей відносять до резус негативний.

В даний час нерідко можна зіткнутися навіть з тим, що згідно резус фактору і значенням групи крові людини знавці намагаються виявити особливості його характеру, звичок, уподобань в їжі і т. д. Однак якщо це й можливо зробити, то, швидше за все, вийдуть дані дуже приблизні.

Під час вагітності можливий ряд ситуацій, пов'язаних з резус фактором, а саме:

  • негативний резус при вагітності має сама жінка;
  • володарем негативного резус фактора є батько дитини;
  • обидва майбутні батьки мають негативний резус.

Почнемо з майбутньої мами, якщо вона має негативний резус і плід його успадкував, ніякої небезпеки для нього не виникне. Якщо у плоду резус виявиться позитивним, то можливий резус конфлікт, аж до загибелі дитини гемолітичної хвороби у малюка.

Якщо резус фактор негативний при вагітності

Гемолітична хвороба

Гемолітична хвороба - досить важке захворювання, яке розвивається, коли кров матері та плоду несумісна. Зазначене захворювання може розвинутися у плода при наявності несумісності крові батька і матері по резус-фактору. У цьому випадку, через плаценту плоду резус проникає в кровотік вагітної, організм вагітної жінки, у свою чергу, починає виробляти до нього антитіла, які, проникаючи назад у кров плода, руйнують його еритроцити, в подальшому у плода розвивається анемія і накопичується жовтий пігмент - білірубін.

В медичних довідниках описані три форми цієї хвороби:

  • 1. Найважча форма - це загальний набряк плоду, при цій формі захворювання дитина народжується мертвою або гине в перші години життя внаслідок розвитку серцевої недостатності (спровокованої анемією і набряками).
  • 2. Другою формою є жовтяниця новонародженого, яка обумовлюється тим, що у крові з'являється і швидко наростає барвник - білірубін, зазначена речовина утворюється при руйнуванні еритроцитів. Воно має токсичним властивостям і при великому скупченні викликає ураження мозку.
  • 3. Вроджена анемія новонародженого, яка характеризується різкою блідістю шкірних покривів (використані матеріали Популярної медичної енциклопедії).

Необхідно зазначити, що за деякими даними, гемолітична хвороба при резус конфлікті розвивається лише у двох - трьох з тисячі новонароджених дітей. До всього іншого, методи сучасної медицини дозволяють своєчасно діагностувати резус конфлікт, шляхом аналізу крові вагітної. Кров для такого аналізу жінкам, які перебувають у групі ризику, необхідно здавати зазвичай не рідше ніж один раз на місяць.

У разі виявлення резус конфлікту, який спостерігає лікар призначить необхідне лікування, яке попередить можливі небажані наслідки негативного резусу. Необхідно також пам'ятати, що існує безліч профілактичних заходів, що дозволяють уникнути ці наслідки.

Вміст антитіл в крові жінки наростає від вагітності до вагітності, у зв'язку з чим, друга вагітність при негативному резус і наступні вагітності, відповідно, більш схильні до ризику. Однак резус конфлікт можливий і при першій вагітності, наприклад, якщо жінці робили переливання крові, не враховуючи при цьому резус.

Антирезусний імуноглобулін

Резусотрицательным жінкам необхідно знати, що не пізніше 72 год. після розродження їм рекомендується укол антирезусного імуноглобуліну. Інформація про можливість використання цього препарату часто не доводиться до відома вагітних, які спостерігаються лікарями в жіночих консультаціях. Запровадження зазначеного препарату рекомендується також жінкам:

  • при штучному і природному переривання вагітності;
  • позаматкової вагітності;
  • в некоторых других случаях.

В антирезусном иммуноглобулине нет необходимости, если в крови родившей женщины обнаружены антитела.

Если кровь отца ребенка резус отрицательная или оба будущих родителя резус-отрицательные - опасаться проявления резус конфликта не нужно. Однако при этом не исключена вероятность конфликта по группе крови (например, когда мать ребенка имеет 1 группу, а у отца ребенка и соответственно у плода кровь 2 или 3 группы).

Чтобы исключить патологии, связанные с отрицательным резусом при беременности, необходимо:

  • знать резус фактор беременной и отца будущего ребенка;
  • предоставить в медицинское учреждение, где беременная состоит на учете, достоверную информацию о том, какая это по счету беременность, переливали ли беременной ранее кровь, имели ли место аборты и т.д.;
  • выполнять указания врача, вовремя сдавать анализы;
  • в случае появления в крови антител (и нарастании их числа) проводить профилактическое лечение.

Главное, что нужно всегда помнить: беременность – не является болезнью. Это естественный процесс, который направлен на продолжение человеческого рода, бытует даже такое мнение, что в ее течение вообще нужно меньше вмешиваться. Женщины благополучно вынашивали здоровых детей задолго до того, как появилось учение о группе крови. Вот некоторые статистические данные:

  • у женщин, чей резус фактор отрицательный, лишь в 9,5—10% встречаются дети с положительным резус фактором, а гемолитическая болезнь (о которой говорилось выше) диагностируется только у одной из двадцати женщин с отрицательным резусом, вынашивающих резус положительного ребенка;
  • конфликт, вызванный несовпадением резус факторов матери и плода, может возникнуть не раньше седьмой - восьмой недели беременности;
  • вероятность того, что ребенок заболеет гемолитической болезнью, даже при условии, что резус конфликт возник, составляет 0,003%.

То есть большинство существовавших ранее постулатов о том, что резус отрицательной женщине труднее забеременеть, вынашивать и родить здорового ребенка в настоящее время потеряли свою актуальность.

Чем опасен отрицательный резус при беременности

Общие рекомендации беременным

При грамотном медицинском сопровождении и правильном поведении самой беременной любые возможные осложнения беременности можно исключить. Вот несколько общих советов, которые будут полезны всем беременным женщинам без исключения:

  • до беременности пройти проверку своего состояния здоровья;
  • посетить стоматолога;
  • отказаться, по возможности, от приема любых лекарственных средств (за исключением фолиевой кислоты);
  • хорошо отдохнуть (лучше всего активно провести отпуск на природе);
  • не употреблять алкоголь, не курить;
  • полагаться на свои инстинктивные чувства, много двигаться, гулять на воздухе, есть полезные продукты;
  • во всем знать меру;
  • следить за собой и быть в форме;
  • не пребывать долго на солнце;
  • стараться не использовать или использовать меньше аэрозолей (дезодорантов, лаков для волос), а также бытовой химии в целом;
  • избегать общественных мест, где заведомо есть вероятность инфицирования беременной (больницы, поликлиники, особенно детские, так как для плода опасны именно детские инфекции). Потенциальную опасность для плода представляет любая инфекция;
  • избегать самолечения таблетками;
  • поменьше путешествовать на поздних сроках беременности;
  • чаще мыть руки, если такой возможности нет – использовать дезинфицирующие салфетки и гели;
  • принимать ванну беременным нежелательно, лучше душ;
  • носить одежду, которая не жмет и не давит, в которой комфортно: не холодно и не жарко;
  • быть осторожнее с ношением каблуков.

Любая беременная женщина, если она прислушивается к себе, прекрасно знает что ей нужно сделать, чего не делать, что есть, что пить, с кем общаться. Именно так и следует себя вести – спать, когда организм требует сна, двигаться, если организм требует движения и т.д.

И в этом случае здоровью ребенка ничто угрожать не будет, малыш родится здоровым и жизнерадостным.

Всього коментарів: 0
avatar