13.11.2018
Вівторок,10:34
Вітаю Вас Гість

Болячки на губах, іноді вражають рот, і можуть виявитися герпесом

Герпес на губах як зіпсована зовнішність і загроза здоров'юВиразки та пухирі, якими проявляється герпес на губах і в порожнині рота, викликає вірус простого герпесу (або ВПГ-1). Хворобливі виразки можуть вражати не тільки поверхню губ, але і ясна, небо, внутрішню поверхню щік, язика, а іноді вони розповсюджуються на обличчя та шиї. Крім виразок вірус може викликати лихоманку і біль у м'язах. Іноді за герпес приймають виразки, викликані іншими захворюваннями, наприклад, стоматитом. Однак стоматит, як правило, не викликає ускладнень і ніколи не поширюється на поверхню шкіри. Виразки від стоматиту з'являються на губах, язику, піднебінні та інших ділянках порожнини рота.

Причина захворювання

Існує два типи вірусу простого герпесу: ВПГ-1 і ВПГ-2. Це родинні віруси, їх структура багато в чому схожа - геном має до 50% збігів. Обидва вони можуть стати причиною ураження порожнини рота і статевих органів. Однак у 80% випадків герпес на губах викликає вірус ВПГ-1 і лише 20% - ВПГ-2. І навпаки: 80% генітальних уражень викликане вірусом ВПГ-2, решта 20% захворювань - вірусом ВПГ-1.

Зараження вірусом ВПГ-1 дуже поширене, так більше 60% дорослого населення до 40 років мають антитіла до цього вірусу, а це значить, що вони приховано або явно перехворіли герпесом. Саме цей тип захворювання буде розглянуто в даній публікації.

Дівчина ховає болячки рукою

Як розвивається вірус герпесу

Слід зазначити, що вірус ВПГ-1 впливає тільки на людину, причому найбільш часто він спостерігається у маленьких (1-2 роки) дітей, проте зустрічається захворювання у людей різного віку і в будь-який час року. Цей вірус дуже заразний, тому контакт з хворою людиною може зробити вас його носієм до старості. Розвиток вірусу відбувається в 3 етапи:

 1. 1. Інфікування. Через невеликі розриви або порізи вірус проникає в шкіру або слизові оболонки і розмножується. При цьому можливо два варіанти розвитку:
 • З'являються виразки, біль у м'язах, лихоманка та інші симптоми, що дозволяють виявити його присутність;
 • Виразки та інші супутні симптоми відсутні. В цьому випадку людина може і не знати, що у нього інфекція. Це так зване безсимптомний захворювання, воно зустрічається вдвічі частіше, ніж варіант розвитку з характерними ознаками.

Прояв вірусу у вигляді виразокЛихоманка

 1. 2. Із зараженої області вірус переміщається в нервові тканини хребта, де знову розмножується, а потім втрачає свою активність до тих пір, поки його не розбудить яке-небудь сторонній вплив.

Лікар указує на зону хребтаОбмацування спини - пошук ділянок ураження

 1. 3. Відновлення активності ВПГ. Це відбувається під впливом емоційних або фізичних стресових навантажень. Такими можуть бути психологічні травми, депресії, надмірна втома, гормональні сплески, вплив ультрафіолетових променів. Наприклад, герпес на губах під час вагітності може бути викликаний впливом гормональної перебудови та емоційного стресу.

ДепресіяФізичне стомлення

ВПГ розвивається у людській клітині, використовуючи більшість її функцій, він прагне змінити ядро клітини. Збільшення або поділ ядра може бути виявлено при мікроскопічному дослідженні. Причиною ж виразок є те, що багато дорослі особини ВПГ розривають мембрани клітин і вириваються назовні.

Характерні ознаки та симптоми захворювання

Інкубаційний період для ВПГ-1 становить 2-12 днів. Найчастіше його тривалість не перевищує 4 дні. Це період часу від моменту контакту з вірусом до появи перших симптомів захворювання, які зазвичай спостерігаються 2-3 тижні. В цей час хворого може турбувати лихоманка, біль у м'язах, дратівливість і стомлюваність.

Перед появою виразок і пухирів ймовірний свербіж, печіння або поколювання. Потім з'являються ущільнення і бульбашки, які швидко лопаються, перетворюючись у виразки. Через кілька днів виразки покриваються кіркою. Найбільш болючі виразки в початковому періоді, вони ускладнюють їжу і питво.

Як вже зазначалося раніше, виразки виявляються на губах, передньої частини мови, щоках і небі. Можуть опухати і кровоточити ясна, набухати лімфатичні вузли на шиї. У підлітків і молодих людей до 20 років іноді спостерігаються дрібні виразки і біль в області горла, а мигдалини покриває сіруватий наліт.

Чим небезпечний герпес, і як його діагностувати

Оскільки виразки герпесу болючі, людина може відчувати труднощі при їжі або пиття, тому він скорочує споживання рідини, а це, в свою чергу, загрожує зневодненням організму. Розпізнати зневоднення можна за такими ознаками:

 • зменшення сечовипускання;
 • сонливість;
 • дратівливість.

Проблеми з сечовипусканнямДратівливість

При появі одного з цих симптомів слід негайно звернутися за медичною допомогою. Не рекомендується самостійно лікувати виразки у дітей до 6 місяців, оскільки у малюків частіше виникають важкі ускладнення, аж до пошкодження мозку. Велика ймовірність ускладнень у людей з ослабленою імунною системою. Герпес на губах під час вагітності, особливо на пізній стадії, також є сигналом для термінового звернення до лікаря.

Для діагностування герпесу зазвичай досить зовнішніх ознак: висипань на губах і в порожнині рота. У деяких випадках проводяться додаткові лабораторні аналізи:

 • аналіз зразків тканини або рідини;
 • дослідження вірусу;
 • тестування під мікроскопом пофарбованого мазка (проба Тцанка, виявляє нетипові ядра клітин, змінені ВПГ), аналіз не дозволяє визначити різновид вірусу: ВПГ-1 і ВПГ-2;
 • виявлення антигенів і антитіл (серологія та ПЛР).

Аналіз зразків заражених тканинМікроскопічне дослідження ВПГ

Лабораторні дослідження призначають у медичному закладі, куди слід звернутися.

чи Можна вилікувати герпес

В легкій формі герпес на губах не вимагає лікування, він швидко проривається, а потім ранка гоїться. У важких випадках може знадобитися противірусний засіб, до таких препаратів належать ацикловір і зовіракс. Однак вони виліковують тільки зовнішні ознаки і не виключають наступні спалахи активності вірусу. В окремих випадках хворому може знадобитися госпіталізація:

 • тяжка форма перебігу захворювання;
 • ураження органів і тканин;
 • ослаблена імунна система;
 • зневоднення;
 • діти до 6-ти місячного віку.

Самостійне лікування включає в себе жарознижуючі і знеболюючі засоби (панадол, ібупрофен) і рясне пиття. Іноді використовують знеболюючі мазі, що містять лідокаїн. Лікарські препарати з парацетамолом слід застосовувати за рекомендацією лікаря. Під час лікування не варто контактувати з хворими людьми. Якщо ви вирішили лікуватися самостійно, дуже важливо стежити за станом організму, і при появі будь-якого ознаки зневоднення негайно звернутися до лікаря.

Таблетки від герпесу на губахВикористання народних засобів

Допомагає усунути болячки на губах при герпесі лікування народними засобами, наприклад, соком алое, кашкою з кукурудзяного крохмалю, міцним чаєм або відваром м'яти. Домашні засоби не є ліками, вони можуть лише полегшити або прискорити лікування.

Зменшити вірогідність інфікування допоможе особиста гігієна та дотримання заходів безпеки при контакті з хворими людьми. Однак повністю уникнути зараження вдається лише небагатьом. І якщо доросле населення до 50 років інфіковано на 60%, то серед 60-ти літніх ця цифра наближається до 85%. Так що «сплячий» вірус носить більшість людей, і розбудити його може будь-яка стресова ситуація.

Всього коментарів: 0
avatar