23.11.2024
Субота,03:45
Вітаю Вас Гість

Егоїсти щасливіші за інших

Его і щастяЛюди за своєю суттю - егоїсти. Дослідження показують, що ми щасливішими і наше життя покращується, коли ми фокусуємося на самих собі. Погодьтеся, що це має сенс. Але, чому ж, дослідження також показують, що ми часто ставимо на перше місце інтереси інших і забуваємо про речі, які роблять щасливішим нас самих.

Проблеми з'являються тоді, каже дослідник Джонатан Бермен, коли ми вирішуємо між купівлею взуття для себе, знайдені на 20 доларів, і пожертвою їх на благодійність.

За твердженням Джонатана Бермена, якщо ви йдете по торговому центру, коли ви знайшли гроші, то ви з радістю витратите їх на себе. Але якщо ви йдете по притулку для бездомних, то виникає бажання віддати знайдені 20 доларів іншим.

Бермен і його колеги з Університету в Пенсільванії припустили, що якщо змусити людину бути егоїстичним, то це дасть йому свободу, дозволяючи слідувати своїм власним інтересам.

Дослідження для перевірки цього припущення були проведені у 3 етапи, в ньому брало участь 130-200 осіб. Результати роботи були опубліковані в журналі «Фізіологічна наука».

Перший етап

На першому етапі учасникам було сказано, що вони отримають три долари, а ті повинні були вибрати одне з двох, витратити їх на самих себе, або ж пожертвувати в «Національний Фонд Дітей». Одній групі було дозволено вибирати; іншій групі дали три долара, що б ті витратили їх на себе; а третій групі був виданий чек на пожертвування.

Учасників попросили оцінити за шкалою від 1 до 7, наскільки їм сподобалося те, що вони отримали гроші, а потім пожертвували їх на благодійність і наскільки вони задоволені.

Близько 40%, з групи, яка мала вибір, вибрали пожертвування на благодійність. Не було ніякої різниці в емоційному стані тих, хто пожертвував гроші і тих, хто цього не зробив.

Але ті, кому дозволили витратити гроші на самих себе, виглядали щасливіші за тих, кого змусили пожертвувати гроші чеком. «Людям подобається отримувати дари», - говорить Бермен. «Особливо їм подобається отримувати подарунки, якщо не треба робити вибір».

Другий етап

На цьому етапі групи попросили зробити вибір. Перша група повинна була вибрати для себе одну з подарункових кредитних карт, друга група повинна була вибрати одну з подарункових карток для пожертви, а третя група повинна була вибрати одну подарункову кредитну карту для себе або для пожертвування.

І знову ж близько 40% учасників групи, яка мала вибір, віддала перевагу пожертви, і знову емоції залишалися однаковими при тому чи іншому виборі. За результатами цього етапу група, яка мала вибір, виявилася більш щасливою.

Третій етап

На останньому етапі дослідники попросили всіх своїх учасників зробити бажану для них вибір: пожертвувати або залишити собі. Їм сказали, що вони так само можуть довірити вибір комп'ютера.

І знову, 40% учасників здійснили пожертвування. Серед тих, за кого вибір зробив комп'ютер, велику радість проявили ті, кому випало рішення залишити гроші собі.

Про що необхідно задуматися

Який результат? «Люди стають щасливішими від того, що вони роблять вибір в своїх інтересах», - пишуть автори одного з етапів. «Основна частина дослідження змушує сумніватися у цьому. Ми вважаємо, що люди відчувають себе не комфортно, коли діють у своїх власних інтересах, тому що тим самим вони жертвують добробутом інших, і іноді буває нелегко зробити такого роду вибір».

Всього коментарів: 0
avatar