14.05.2024
Вівторок,04:55
Вітаю Вас Гість

Відчуйте задоволення від заняття гімнастикою зі своїм малюком

Гімнастика для немовлят від 1,5 місяців до рокуЯкщо ви хочете зберегти і зміцнити здоров'я вашого малюка, розвинути навички та рефлекси, необхідні дитині, то гімнастика для новонароджених вам просто необхідна. Ця гімнастика, безумовно, потрібна навіть повністю здоровим діткам, адже вона допомагає дитині швидше розвиватися і розім'яти м'язи, а так само приносить задоволення не тільки малюкові, але і мамі з татом, адже це ще один спосіб «спілкування», звичайно, за умови, що проводити гімнастику будете ви самі. На відміну від лікувального масажу, гімнастику робити зовсім не складно, тому допомога спеціаліста не потрібно, все залежить тільки від вашого бажання.

Зазвичай гімнастичні комплекси різняться, в залежності від віку малюка. Перший комплекс починається від 1,5 місяців і до 3 включно. А далі до року, з інтервалом в 3 місяці: 3-6 місяців, 6-9 місяців, 9-12 місяців. Коли дитині виповнюється рік, він вже може самостійно виконувати деякі вправи, як дорослий.

Гімнастика для немовлят від 1,5 до 3 місяців

В цьому віці упор робиться на вправи, пов'язані з вродженими рефлексами: хватальними, згинанням і розгинанням стоп, рефлекторної ходьбою та іншими. Багато вправи проводяться у формі масажу. Ось деякі з них:

  1. 1. Згинання та розгинання стоп.

Якщо натиснути великим пальцем на основу пальчиків ноги дитини, то ви побачите, що він рефлекторно стисне стопу. Повторіть цю вправу кілька разів, відпускаючи і натискаючи на цю точку знову. Не натискайте занадто сильно - ви можете випадково заподіяти дитині біль і дискомфорт. Це вправа дозволяє розвинути гнучкість суглобів, поліпшити рефлекси і є попередженням плоскостопості, так само, як і наступне вправу.

Стопи дитини (картинка)Динамічна гімнастика для стоп

  1. 2. Масаж стоп.

Обережно за годинниковою стрілкою масажуйте великим пальцем стопу дитини. Близько хвилини - двох кожну по черзі. Для виконання цієї вправи слід взяти стопу дитини в руку і великим пальцем іншої руки проводити кругові рухи. До речі, масаж точок, розташованих на стопі, особливо в підставі пальців, допомагає скоротити головний біль, біль під час прорізування перших зубів.

Масування стоп немовлятиВправи для стоп двомісячної дитини

  1. 3. Масаж литкового м'яза.

Візьміть ніжку дитини в руку і, як би погладжуйте її від основи стегон до п'яти. Виконайте такі рухи по кілька разів на кожній нозі по черзі. Це вправа розслабить м'язи і допоможе їм правильно розвиватися, підготуватися для ходьби в подальшому.

Зображення ніг немовляти (3 місяці)Масаж литкового м'яза

  1. 4. Рефлекторна ходьба.

Візьміть дитину пахви і поверніть спиною до себе. Дитина повинен упиратися ніжками в тверду поверхню. Ви помітите, як малюк буде намагатися перебирати ніжками, роблячи кроки. Уважно стежте за тим, щоб дитина не подволакивал ніжки і переступав кожною ногою по черзі. Для цієї вправи необхідно, щоб малюк добре навчився утримувати голову. Це допомагає розвинути і зміцнити м'язи, а так само трохи витягнути і розслабити їх.

  1. 5. Вправа на м'язи преса.

Покладіть дитину спиною собі на руку, а другою рукою підтримуйте голівку. Малюк повинен зайняти положення обличчям до вас. Далі нахиляйте голову малюка до себе, не переміщаючи при цьому спини. Такі нахили слід проробити кілька разів. Ця вправа допомагає зміцнити м'язи живота і розвинути вестибулярний апарат.

  1. 6. Масаж живота.

Плавно круговими рухами масажуйте животик дитини. Потім приступайте до зустрічним прямим погладжувань: руки повинні рухатися паралельно, назустріч один одному. Після цього слід помасажувати боки дитини такими ж паралельними погладжуваннями. Ця вправа допомагає розвинути м'язи живота, а так само зміцнити стінки шлунка і кишечника і є непоганим засобом при спазмах і запорах.

  1. 7. Викладання на живіт.

Не забувайте викладати дитину на живіт на 5-10 хвилин кілька разів в день. Це необхідно для здоров'я травного тракту, а також сприяє розвитку обов'язкових рефлексів. Крім того, малюк навчиться тримати голівку набагато краще і швидше, якщо буде піднімати її самостійно, а це доступно йому поки тільки в такому положенні.

Викладання дитини на живітІлюстрація немовляти з собакою

  1. 8. Масаж спини.

Ця вправа складається з погладжувань спочатку тильною стороною долоні від сідниць до шиї, потім долонею в зворотному напрямку. Другою рукою можна, для більшої зручності, притримувати ноги дитини. Вправа допомагає зміцнити і розслабити м'язи спини, а так само поліпшити циркуляцію крові.

Масаж спини тримісячного немовлятиМасаж корисний для розвитку спинних м'язів

  1. 9. Рефлекторне повзання.

Покладіть дитину на живіт, зігніть його ніжки, з'єднавши стопи. Потім плавно переводите з цього положення, розгинаючи ніжки і повертаючи ступні п'ятками вгору. Малюк повинен робити спроби повзти, здійснюючи рухи, ніби він пливе. Це вправа необхідно для розвитку рефлексів.

Дитина лежить на спині (картинка)Повзання сприяє розвитку рефлексів

  1. 10. Масаж кистей рук.

Розігніть долоньку малюка і обережно пальцем масажуйте її за годинниковою стрілкою. Потім приступайте до масажу кожного пальчика від підстави до нігтя. Вам допоможе всім відома потешка про сороку, яка кашку варила (читання подібних віршиків під час зарядки сприяє розвитку звукового сприйняття та слуху). Це вправу розвиває хватальний рефлекс, а так само «розплутує» ручку, яка поки ще частіше всього затиснута в кулак.

  1. 11. «Обійми себе».

Візьміть кожну ручку дитини в свою руку так, щоб малюк обхопив пальчиками ваш великий палець, а його кулачок був міцно зафіксований у вашій руці. Розводите руки дитини в сторони так, щоб тіло і руки малюка утворювали букву «т». Потім плавно, намагаючись тримати руки прямими, зводите їх до тулуба, схрещуючи на грудях. Знову розводите. Повторіть такі рухи декілька разів. Це вправа позитивно впливає на легені і допомагає розвинути грудну клітку дитини.

Гімнастичний комплекс для дитини від 3 до 6 місяців

В цьому віці до базових вправ, описаних в попередньому розділі, додаються кілька вправ для розвитку м'язів ручок і ніжок, а так само вправи на гімнастичному м'ячі. Отже, деякі з них:

  1. 1. «Вгору-вниз».

У положенні лежачи на спині, піднімайте ручки малюка до голови, спочатку по черзі, потім обидві руки разом. У цій вправі так само можна розвивати почуття ритму в дитини, примовляючи «вгору», «вниз», змінюючи тембр голосу.

  1. 2. Розведення колін.

При зігнутих ніжках розводьте і зводите коліна малюка, поклавши на них руки. Не поспішайте, якщо дитина чинить опір вашим рухам, то слід припинити цю вправу до тих пір, поки малюк трохи підросте.

  1. 3. Зведення рук за спиною.

Покладіть дитину на живіт і зводите кулачки його ручок разом за спиною, згинаючи руки в ліктях. Повторіть цю вправу кілька разів.

  1. 4. Витягнувши руку малюка в бік, згинайте і розгинайте її так, щоб кулачек стосувався плеча дитини. Повторіть кілька разів. Це вправа проводиться лежачи на спині.

4-х місячний малюк на руках у мами (зображення)Гімнастика для рук зміцнює м'язи дитини

  1. 5. Покладіть дитину на спинку і по черзі згинайте кожну ніжку в коліні, стежте за тим, щоб стопа дитини при згинанні рівне розташовувалася на столі.

Згинання та розгинання ніг шестимісячного немовлятиЗаняття з немовлям на м'ячі

Гімнастика для немовлят на м'ячі

Для цих вправ використовується спеціальний гімнастичний м'яч, який можна купити в будь-якому дитячому магазині. Оптимальний діаметр такого м'яча - 60см.

  1. 1. Покладіть дитину животом на м'яч (слід підстилати пелюшку, щоб не завдавати дискомфорту шкірі малюка). Однією рукою притримуйте спину дитини біля основи шиї. Другою рукою візьміть ніжки дитини так, щоб ступні розташовувалися прямо. «Качайте» дитини на м'ячі так, щоб стопи стикалися з підлогою і рівно ставали на нього. Вправа навчить вашого малюка стояти і розслабить його м'язи.
  2. 2. Переверніть дитину на спину і повторіть перша вправа.
  3. 3. Покачайте трохи малюка на м'ячі вперед-назад, вліво-вправо і здійснюючи обертальні руху м'яча спочатку за годинниковою стрілкою, потім проти. Слідкуйте за тим, щоб у дитини не закрутилася голова: не варто проводити такі вправи занадто довго або обертати м'яч в одну сторону. Вправа розвиває вестибулярний апарат і розслабить малюка.

Вправи для малюків 6-9 місяців

У цьому віці діти вчаться перевертатися зі спини на живіт і назад і самостійно сидіти. Тому до вже освоєних додаються вправи, спрямовані на розвиток відповідних навичок. Такі, наприклад, як:

  1. 1. Перевороти зі спини на живіт.

У положенні лежачи на спині слід трохи повернути на бік таз і ніжки дитини. Далі малюк повинен перекинутися сам.

  1. 2. Коли дитина лежить на спині, потягніть його за ручки до себе так, щоб він сів. Намагайтеся не сильно допомагати малюкові, а довірити йому велику частину зусиль у виконанні цієї вправи. Для зручності можна взяти обидві руки дитини однією рукою, а інший притримувати ніжки. Далі цю вправу слід виконати, по черзі підтягуючи малюка то за ліву, то праву руку.
  2. 3. Піднімайте прямі ноги перпендикулярно тулубу. У цей момент дитина повинна лежати на спині.
  3. 4. Підгинають зігнуті в колінах ніжки під животик малюка. Виконується ця вправа лежачи на животі і навчить дитину повзати.

Не забувайте про вправи на гімнастичному м'ячі. Коли малюк навчиться більш або менш впевнено сидіти, можна виконувати «Жабу»: посадити дитину на м'яч (не забувайте притримувати малюка за ручки) і рухати м'яч так, що б дитина стрибав на ньому. Це вправа малюкам дуже подобається.

Вправи на фітболі допоможуть навчитися стоятиГімнастика з немовлям на кулі зміцнить вестибулярний апарат

Гімнастика в 9-12 місяців

У цей період дитина вже вміє впевнено сидіти, повзати і стояти, і всі його сили спрямовані на те, щоб навчиться робити перші кроки самостійно. Тому основною вправою, яке потрібно проводити постійно, майже не перериваючись, є ходьба з підтриманням за ручки. Так само слід навчити дитину нахилятися. Для цього просіть його нагнутися вперед, притримуючи при цьому малюка за живіт, і дотягнутися руками до підлоги. Можна покласти на підлогу іграшку і попросити малюка підняти її. Намагайтеся навчити дитину самостійно пересуватися, тримаючись за яку-небудь опору, наприклад за диван. Все це можна представити у вигляді захоплюючої гри.

Коли дитина знаходиться в положенні лежачи на спині, покладіть на його ніжки велику, але не важку іграшку, наприклад м'яч, і попросіть підняти іграшку за допомогою ніг. Коли дитина сидить, потягніть його за руки до верху так, щоб він опинився спершу в положенні сидячи «на корточках», а потім встав.

При купанні у великій ванні можна додати гімнастику у воді. Вона включає кілька вправ:

  1. 1. «Вісімка».

Покладіть дитину на спину і, підтримуючи його, ведіть так, щоб тіло дитини, як би малювала у воді вісімку. Це допоможе розвинути вестибулярний апарат і розважити малюка під час купання.

  1. 2. «Кроки у воді».

Притримуючи дитину за руки, дозвольте йому походити по дну наповненою ванни. Краще всього на дно ванни постелити спеціальний нековзний килимок.

  1. 3. «Силомір».

Подаруйте дитині мочалку-губку і покажіть, як можна вичавлювати з неї воду. Це розвине кисті рук і дрібну моторику. Можна використовувати мочалки різних розмірів і щільності, а так само гумові іграшки для ванної.

  1. 4. Попросіть дитину лягти на спину і відштовхувати у воді ногами гумовий м'яч. Обов'язково притримуйте голову дитини над водою. Можна використовувати кілька м'ячів різного розміру.

Водна гімнастика розвиває моторику немовлят і зміцнює м'язиКупання подобається малюкам і розважає їх

Заходи безпеки

З немовлятами необхідно вести себе дуже обережно, щоб не заподіяти їм біль або дискомфорт, адже вони ще тільки формуються фізично і психологічно, виробляють корисні звички. Тому дотримуйтесь хоча б основні правила проведення гімнастики:

  • Маленьких діток слід роздягати при проведенні вправ, так як сорочечки будуть сковувати рухи малюка, так і повітряні ванни йому тільки підуть на користь. Але не забувайте стежити, щоб у приміщенні було досить тепло.
  • Стіл для масажу і гімнастики повинен бути достатньо великим, щоб малюк не впав і не отримав травму, так і досить робочого простору вам не завадить, і обов'язково м'якою. Можна використовувати спеціальні дошки для сповивання.
  • Ніколи не проводите гімнастику, якщо минуло менше 40 хвилин після того, як дитина поїв. Діток до 6 місяців після гімнастики бажано вкласти спати, та вони й самі, як правило, засинають після неї.
  • Не варто примушувати дитину робити вправи. Якщо він буде чинити опір, то на користь вони йому не підуть, а тільки порадують і викликають огиду в подальшому. В цьому випадку краще відкласти гімнастику на якийсь час.

Гімнастика дозволяє зміцнити і розвинути немовлятам м'язи і суглоби, готує їх до повзання та ходіння. А час, проведений з мамою і татом, заспокоює малюка і приносить задоволення для всієї сім'ї.

Всього коментарів: 0
avatar