13.11.2018
Вівторок,10:16
Вітаю Вас Гість

Радонові ванни: чи може радіація бути корисною

Що лікують радонові ванни, який принцип їх діїНавряд чи буде помилкою припустити, що практично кожна людина хоча б раз у житті чула фрази: «радонові ванни», «радонотерапія», «лікування радоном». Однак не багато хто знає, що ж це означає на практиці і яку саме користь або шкоду несе цей елемент, жваво нагадує про шкільні уроки хімії. Як проходить лікування з застосуванням радону, де його шукати і як часто потрібно використовувати, щоб не нашкодити своєму організму? Спробуємо розглянути, що ж таке радонотерапія, і як підійти до застосування цього газу у важливому процесі зміцнення здоров'я з розумом.

Що таке радон

Радон відноситься до групи інертних газів; він не володіє запахом, кольором чи смаком, але може флюоресцировать - саме тому спочатку він називався нитон, від латинського «світиться». Причому забарвлення флюоресценції змінюється залежно від його стану: він може бути блакитним або жовто-оранжевим (останнє в охолодженому стані).

Незважаючи на свою популярність в якості лікувального засобу, не варто забувати, що це, насамперед, радіоактивна речовина. А це значить, що він далеко не нешкідливий для людського здоров'я, а іноді навіть життя. Втім, все залежить від концентрації цієї речовини: навіть дізнавшись про все докладно, не варто займатися самолікуванням - подібну терапію може призначати тільки фахівець, здатний спрогнозувати вплив радону на організм людини і попередити його про можливі протипоказання.

Хоча радон утворюється глибоко в землі і, будучи досить важким, не може самостійно піднятися на поверхню, він досить швидко «чіпляється» до більш легких газів повітря або розчиняється у воді і піднімається ближче до поверхні. Саме на цьому його властивості і базуються природні радонові печери або ванни, за подобою яких створюються штучні, створені руками людини і насичені газом примусово.

Радон - один з найбільш рідкісних газів в природі. Його кількість, як в повітрі, так і у земній корі мінімальна, так як він утворюється при розпаді радію - не менше рідкісного речовини. Однак у покладах радію цей газ формується постійно, і невеликої кількості цієї речовини достатньо для безперебійного функціонування радонової клініки.

Показання та протипоказання до застосування радонових ванн

Радон на службі людини

протягом майже століття після свого офіційного відкриття радон використовується в багатьох сферах життя людини. Так, наприклад, його використовують при вирощуванні домашніх тварин, його випромінювання допомагає знайти поклади радіоактивних елементів, він також використовується у багатьох технологічних процесах. І, тим не менш, саме значне застосування радон знайшов в медицині. Ще з минулого століття користуються попитом санаторії з радоновими ваннами, а багато курортів стали популярні в усьому світі саме завдяки насиченості своїх вод цією радіоактивною речовиною.

Мікродози радону, розчинені в мінеральних водах, призначених для ванн або навіть інгаляцій, проникаючи всередину людського організму, роблять благотворний оздоровчий вплив практично на всі системи: від нервової до кровоносної. До того ж така незначна кількість радону досить швидко виводиться з організму, не завдаючи шкоди, а надаючи тільки благотворний вплив.

Історія відкриття цього елемента багата як злетів, так і падінь. Здавна помічали, що деякі джерела мають цілющий ефект, однак тільки на початку двадцятого століття наука змогла обґрунтувати це, і вже в 1911 році розпочав роботу курорт у місті Яхимов, Чехія, який згодом став одним з найпопулярніших. У Росії першопрохідцем у сфері радонотерапії стала лікарня в місті Белокуриха, заснована ще в 1867 році. Однак лише проведені в 1907 році дослідження підтвердили, що води Белокурихи володіють цілющими властивостями саме завдяки вмісту радону.

На сьогоднішній день одним з найбільш популярних міст-курортів в Росії, використовують цілющі властивості радона, є П'ятигорськ. Водні лікарні будувалися тут ще тоді, коли поняття радіоактивності не було сформульовано. Однак спостереження довели цілющість вод цього регіону, і в середині 19 століття тут почали будуватися перші будівлі, де згодом і розмістили радонові ванни. Сьогодні численні санаторії цього міста застосовують цю терапію для лікування та оздоровлення відпочиваючих. Саме тут офіційно зародилася наука, що вивчає вплив радону на здоров'я людини, і з тих пір радонові ванни П'ятигорська стали однією з визначних пам'яток, своєрідною візитною карткою.

Радонові ванни при міомі, ендометріозі та інших хворобах, у чому їх секрет

Принцип дії радону на організм

Метод радонової терапії використовується при лікуванні широкого спектру захворювань. Радонові ванни дозволяють газу проникнути в організм людини спочатку через шкіру, а вже потім в підшкірні шари, де він легко розчиняється в жирових тканинах або ж проникає далі органи. Під його впливом у шкірних покривах і в органах виникає ефект іонізації, який активізує внутрішні процеси, відновлюючи баланс і приводячи в дію регенераційні механізми людського тіла.

Таким чином, курс радонового лікування призводить до поліпшення стану шкіри, зменшує запальні процеси, сприяє обміну речовин і прискорює відновлення пошкоджених внутрішніх тканин. Особливий ефект від радону впливає на кровоносну систему: впливаючи на судини від найменших до найбільших, він покращує кровообіг і підвищує пружність стінок, впливаючи таким чином на роботу серцевого м'яза, приводячи в норму частоту пульсу.

Необхідно відзначити також вплив цього інертного газу на нервову систему: радон має заспокійливий ефект, розслабляючи, а тому його можна використовувати при порушеннях сну і для зняття больових відчуттів.

Також відмічений позитивний ефект, який радон надає при легеневих і суглобових захворюваннях, а завдяки своїй властивості нормалізувати обмін речовин людини, радон також використовується для зниження ваги, що набуло особливої актуальності останнім часом. Однак необхідно пам'ятати, що для досягнення помітного результату цей метод необхідно застосовувати в комплексі з фізичними навантаженнями, а також уважно стежити за своїм харчуванням, віддаючи перевагу здоровій їжі. Цілющий ефект проведених радонових процедур зберігається до півроку.

Використання радонових ванн в гінекології

Завдяки своїй протизапальній дії радон показаний до застосування при багатьох гінекологічних захворюваннях. У цьому випадку можуть застосовуватися не тільки ванни, але і радонові зрошення. Вони можуть прямо впливати на область запалення, допомагаючи тканині відновлюватися, і навіть здатні зупиняти кровотечі, однак проводити процедури в цьому випадку все ж небажано. Застосовувати радон варто при таких захворюваннях, як:

  • фіброматоз;
  • полікістоз яєчників;
  • фіброміоми;
  • ендометріоз і деякі інші.

Також у деяких випадках відзначається позитивний вплив на нормалізацію жіночого циклу, зменшення больових синдромів, поліпшення стану при клімактеричних нездужаннях. Вивчаючи ефект впливу радону на цю сферу медицини, вчені відзначили, що радон настільки ефективний в гінекології, що часто може заміщати хірургічні методи впливу, особливо це стосується лікування фіброміом.

Кому рекомендований санаторій з радоновими ваннами, чим вони корисні

Методи радонотерапії

В залежності від захворювання медицина пропонує декілька способів впливу на організм людини радоном.

Безумовно, найбільш затребувані радонові ванни, так як вони дозволяють не тільки надавати лікувальну дію при конкретному захворюванні, а також впливати на оздоровлення людини в цілому. Зазвичай їх призначають курсом, поєднуючи, в залежності від поставленої мети, з іншими засобами, такими, наприклад, як масаж і грязелікування. Проводиться зазвичай 12 або 15 процедур, в залежності від призначення лікаря. Температура ванн становить приблизно 36 градусів, тривалість кожної процедури невелика - 10-20 хвилин.

Завдяки тому, що радоновий вплив нормалізує тиск, цей метод поширений для лікування захворювань тих хворих, які не можуть використовувати інші методи з-за небезпеки підвищення кровоносного тиску. Так, наприклад, дуже часто цей метод призначають літнім людям, які страждають від болю в суглобах і мають нестабільний тиск, що дозволяє сміливо назвати радонотерапію прекрасною альтернативою медикаментозному лікуванню.

При захворюваннях у сфері травної системи доцільніше було б віддати перевагу питного лікування, при "жіночих" захворюваннях, як вже зазначалося, ефективні зрошення або мікроклізми. Питна терапія також показана тим, хто страждає від подагри - у них поліпшується обмін сечової кислоти, так як радон нормалізує роботу печінки і інших внутрішніх органів.

Радон також можливо використовувати для лікування захворювань дихальних шляхів. Правда, в цьому випадку застосовуються частіше радонові штольні або, так звані, повітряні ванни. У першому випадку під штольнями розуміються природні печери з найбільш відповідним рівнем вмісту радону. У них зазвичай підтримується досить високий рівень вологості і температури, що дозволяє розкрити пори шкіри. У другому випадку це штучно створені прилади, де, використовуючи радій, отримують ефект природних штолень.

У багатьох країнах існують також санаторії, де використовуються штучні радонові ванни, які збагачують примусово. При захворюваннях, пов'язаних з областю опорно-рухового апарату, можливе також призначення мастил, збагачених радоном. У деяких країнах практикують свої, унікальні способи лікування, засновані на застосуванні цього інертного газу. Так, наприклад, чеський курорт пропонує лікування так званими радоновими коробочками в тих випадках, коли потрібно більш тривалий вплив. Однак застосування цього методу, що отримав назву брахирадиумтерапия, можливо лише дорослим людям старше 18 років - і тільки під наглядом лікаря.

Радонові ванни: протипоказання

Як і будь-який лікарський засіб, радон має цілий ряд протипоказань. Лікування радоном строго протипоказано вагітним, людям зі злоякісними утвореннями, при гіпотиреозі, гіпоестрогенії, вираженої лейкопенії, деяких видах безпліддя і зниженій функції яєчників. Забороняється використовувати його тим, хто хворий на променеву хворобу на будь-якій стадії і тим, чия професійна діяльність змушує часто перебувати в зоні впливу різноманітних випромінювань (УВЧ, НВЧ і т. д.). Не допускаються до подібного лікування люди, у яких спостерігаються гарячкові стани, шкірні захворювання під час загострень, важко протікають неврози. Також з обережністю варто застосовувати цей метод при порушеннях роботи щитовидної залози.

Лікування радонотерапией дозволяється для дітей старше п'яти років з дозволу фахівця.

Радонові ванни володіють лікувальним ефектом, знайти їх можна в Москві, П'ятигорську та ін. містах Росії

Радон: користь чи шкода

Радон був відкритий на початку двадцятого століття і дуже швидко викликав широкий інтерес. Його вплив на організм вивчали, а радіоактивність і насиченість цією речовиною стала гарантією ефективності тієї чи іншої мінеральної води. Таким чином, можна говорити про те, що в той час виникла своєрідна мода на радіоактивність, і на хвилі цього інтересу широко пропагувалося застосування радону в медичних цілях.

І дійсно, вже до 1920-х років з'ясувалося, що в маленьких дозах радон виявляється дуже благотворний вплив на організм, причому найчастіше в лікуванні таких хвороб, які важко лікуються іншими методами. Застосовується цей газ в лікуванні захворювань хребта, суглобових та імунних хвороб, варикозу. Він також знімає напругу нервової системи, розслабляючи і заспокоюючи, і допомагає в боротьбі із зайвою вагою і нестабільним тиском. Ще однією його особливістю є здатність надовго знімати біль, у тому числі і при клімаксі у жінок.

Здавалося б, чим не панацея? Однак у всього сущого є дві сторони. Нещодавні дослідження виявили, що саме цей, такий корисний газ, понад століття службовець здоров'ю людей, - одна з причин розвитку раку легенів. Причиною захворювання стають елементи, які осідають в організмі людини після розпаду газу-радону і інтенсивно облучающие його різними видами радіації.

Часто люди страждають від подібного випромінювання, навіть не помічаючи його, адже цей інертний газ може міститися в будівельних матеріалах або просто виділятися з надр землі в тому місці, де побудований будинок. Тому сьогодні в нашій країні, як і в багатьох інших, встановлені визначені норми вмісту радону, які вимірюються спеціальними приладами. При перевищенні цих норм можливе проведення ряду спеціальних заходів щодо його зниження або навіть знесення будинку, якщо показники досягають критичних висот.

І, тим не менш, у невеликій концентрації радону залишається незамінним лікарським засобом, що приходить на допомогу тоді, коли інші можливості протипоказані. Необхідно лише пам'ятати про строгому дозуванні і дотриманні інструкцій лікаря.

Всього коментарів: 0
avatar